ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   4th October 2008, 7:20 am

SI MENDONI, A DUHET TE NXIRREN NE SHTIJE DROGAT E LEHTA?
KAM DEGJUAR SE NE HOLLANDE DHE NE USA KA DISA LOKALE QE E PRANOJNE PRIJEN E SAJ
A ESHTE E DREJTE KJO GJE?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   5th October 2008, 6:54 pm

MONOLOG PER DROGEN (MARRE NGA UNE TI DHE KASANDRA)

UNE KAM DHIMBJE KUR TI QESH
TI QESH, TI QESH, PA ME PYET MUA
DARKA ESHTE E SHTRUAR NE TAVOLINE
BASHKE ME USHQIMIN E BARDHE
E NE HAME, HAME TE URITUR
SIKUR TE ISHTE DARKA E FUNDIT
AH, BUZT E MIA ME SHTRENGOJNE
KAPELJA E VOGEL NE MAJE TE KOKES ME RRI
RROBAT E GJERA SA SME BIEN NGA TRUPI
DUAN TE ZENE ME SHUME VEND
ME SHUME VEND NE FESTEN E PRERE
SHERIM NUK SHEH ME,
NUK SHEH ME ASGJE TE RE
ASGJE TE RE TE LENE PA PARE.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   5th October 2008, 6:56 pm

POEZI PER DROGEN (MARRE NGA "UNE TI DHE KASANDRA")

PSE E KERRUSUR SHPINA JOTE
KA NJE MAL ME HIDHERIM
MOS ESHTE DHIMBJA A MEKATI
QE HARRON TI DASHURINE?
KAM NEVOJE PER FRYMEN TENDE
PER GJYMTYRET, MISHIN, SYTE
ME LEKUREN E TRUPIT TONE
TE MBESHTJELLIM DASHURINE
SONTE DUA TE EJSH TJETER
KI KURAJO E ME VESHTRO
ZGJATI DUART E BEJ LITAR
E ME TO ME PERQAFO

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Enkelejda

avatar

Numri i postimeve : 333
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   18th October 2008, 7:45 pm

DROGES I THEM LAMTUMIR

T ani e shof se qfar njeriu i keq paska qen
Me vjen keq qe per shkak sjelljeve te mija te qmenduara ikam lenduar njerzit qe ikam dashur aq shum rrefen djaloshii 16 vjeq
me lot ne sy e fetyra e ti e demtuar..
ishte ne kufirin e shkatrrimit shum prej shokeve te ti vazhduan dhe perjetuan VDEKJEN deri sa ai ne momentin qe te futej thelle me thellne te u largua nga e mallkuar DROG
RINIA E HUMBUR


Ka shum jeta te shkatrruara.. nuk esht e nevojshme ta preshkruajse si jeta e dikujt esht shkatrruar jeta e nje DJALI apo VAJZE mjafton vetem nje fjal e vetme per te kuptuar me mir se ajo esht DROGA qdo njeri edin se cfar te keqija te sjell ajo per nje pjes e madhe e te rinjeve edhe pse deri diku e dim prap ngerthehem ne kthetrat esaj..?PERSE

Esht per te qajt sheh nje vajz te re e te bukur e cila neser dote mund te ishte nje nene aq e mir...e sheh duke u knaqur me MARIHUNEN dhe shpon venat e gjakut.
Ajo kurr sdo arrij te ket me ne preherin e saj nje femi qe ta edukoj dhe ta drejton ne rrug te drejt per jeten..
Gjaku i saj esht helmuar dhe azgje nuk mund ti ndimoj.
Ajo kurr nuk dote arrin te perjeton bukurin e kesaj bote si duhet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Enkelejda

avatar

Numri i postimeve : 333
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   18th October 2008, 7:47 pm

Droga

Prej Njerzve te Mallkum,
Prej Zotit te Marrum,
Ne Jeten e Dreqit te Pranum,
Prej t´dashurve te Harrum,

Si krane t´thata kini Met,
As i gjall e as Vdek,
Tu je ble me Pare Deken,
Me Dor te vet me shkatrru Jeten,

Ba asht e lkur per gjyna t´zotit,
Ne ata Sy as nje pik t´lotit,
Hi n`grop e krejt Tha,
Kan m´bet veq sa me Pa,

Met me kesh gjdo kush me Ju,
Kini me vdek si Qeni n´prru,
Qofshi gjithmon Faqe Zi,
Mos ju paft kush me Sy,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Enkelejda

avatar

Numri i postimeve : 333
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   18th October 2008, 7:48 pm

D R O G A ..DHE LLOJET E TYRE


Ajo qe me brengos me shum esht qe DROGA ka gjetur nje lloj vendi ne shoqerin shqiptare,
ose ne form biznesi ose ne form nevoje,
Shum te ri mashtrohen ta provojn DROGEN nga shoket qoft nga kurreshtja .qoft nga frika.?
Egzistoj disa lloje te DROGES si

1 ASHASHI
2.MARIHUNA
3.KOKAINA
4.HEROINA etj
Sa i perket marrjes e ketyreve DROGAVE egzistojn disa menyra,

1 Me ane te thithjes me hund

2 ME ane te tabletave

3 Me ane te drejperdrej te gjakut (shpirc marrja )

4 ME CIGARE.

Hashashi esht DROG qe fitohet nga bima..

Bima ASHASHI--pasi qe behet fryti prodhon nje leng kryesisht merret me thithjen e hundes.
kultivimi i kesaj bime esht e ndaluar ne te gjitha venset e botes.

KOKAINA---esht nje pluhur me ngjyr kreme te perhimet,

HEROINA---esht nder DROGET me te rrezikshme,merret me an drejperdrej me gjak.

Ketol loje te DROGES reagojn ne prishjen totale te trurit,furnizimin ne ket lloj e ben zakonisht ( NARKO MAFIJA ) ne te cilen ne menyr ilegale furnizojn NARKOMANET kudo ne bot.
me te zhvilluara jan,,HEROINA RUSE..ITALIANE...KOLUMBIANE..?

Prologu egzistojn 4 grupe te njerzive...?

1.Qe kurr nuk e pranojn DROGEN
2.Qe e marrin vetem ne GAZMENDE
3.Qe rregullisht e marrin ( NARKOMANAT )
4.Qe dita dites e shtojn DOZJEN

Nga kjo shihet se me mir esht te rrim ne grupin e par..
Ngase nese fillojm te perdorim mundemi te arrim deri te grupi
5. deri tek VDEKJA.?


Keto jan llojet dhe nje efekt i vogel i tyre por pasojat jan shum te medha...?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Enkelejda

avatar

Numri i postimeve : 333
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   18th October 2008, 7:48 pm

PER DROGEN DHE VETIT E SAJ


Te futesh ne boten e DROGES..ALKOHOLIT dhe DUHAN PIRJES..
Gjalli te ulet kembekryq pran teje dhe nje koh te gjat bisedon me ty e te bind qe te futesh ne ate rrug.

Narkomani me marrjen e DROGES bije ne gjum te rend qe i sjell deshira te mira..

Por me kalimin e veprimit te DROGES. keshtu mos marrja e DROGES nga NARKOMANI per 8 deri me 12 oresh shkakton nervat,kokedhembje

Prandja NARKOMANI ne koh te krizes esht i gatshem te bej qmos qe te vij gjer tek DROGA keshtu ai huazon parash vjedh esht i gatshem edhe te VRASE.?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Enkelejda

avatar

Numri i postimeve : 333
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   18th October 2008, 7:49 pm

Marihuana Qka Eshte Ajo.
Perdorimi i marihuanes ju sjell probleme ne shendet, familje, shkolle dhe shoqeri.
Njera nga substancat me te rrezikshme dhe me te perhapura ne rinine shkollore,e cila koheve te fundit merr permasa te medha dhe trishtuese e ajo eshte droga e quajtur MARIHUANA.
Cka duhet te dijme ne si nxenes per marihuanen ?
Cka eshte marihuana?
Marihuana eshte droge e fuqishme,e cila ndikon ne trup dhe mendje.
Marihuana perftohet prej bimes KANABIS SATIVA,e cila kultivohet ne disa pjese te botes.
Permbajtja:marihuana permban me qindra kemikale, te cilat ndikojne ne trup dhe mendje.
Perse duhet te dijme teper per ate?
Sepse shumica e njerezve nuk e dijne rrezikun e vertete te perdorimit te marihuanes. Disa individe mendojne se perdorimi i dozave te caktuara nuk eshte shume i demshem ,
Por ne fakt marihuana eshte droge e rrezikshme sikurse drogat tjera te forta.Perdorimi i saj mund te kete efekt negativ ne :mendjen,trupin dhe personalitetin e perdoruesit.
Qe me mire t'i dijme pasojat nga perdorimi i marihuanes do te mesojme me teper per te.
Efektet mund te jene te shumanshme.
Cfare efekti mund te kete marihuana te njerezit?
Disa njerez mund te ndihen qesharak , te qete,konfuz,te frikesuar,te shqetesuar,etj.
Perdoresit e pare ne pergjithesi mund te mos kene reaksione,por cdo here kur perdorni marihuane ekspozoheni(dhe mundesisht te tjeret) ne rrezik.
Cilat jane rreziqet e menjehershme te perdorimit te marihuanes?
Marihuana e nderron rrugen,ne te cilen nje person mendon,meson dhe vepron.
Marihuana eshte vecanerisht e demshme dhe e rrezikshme kur duhet shendoshe te mendohet:ajo nderhyn ne te folurit,mbajtjen mend dhe te mesuarit.
Marihuana ndikon ne reflekset,reaksionet dhe koordinimin duke i ngadalesuar ato,gje qe paraqet rrezik serioz per vozitesit nen ndikim te droges.
Por ka edhe rreziqe te fshehura ne perdorimin e marihuanes.
Ndikimi i marihuanes mund te paraqitet edhe shume ore pas perdorimit te saj,duke menduar se nuk jemi nen ndikim te saj.
Marihuana e blere ne rruge mund te permbaje edhe droga tjera te rrezikshme,ose baktere te tjera.
Marihuana mund te shkaktoje demtim te shendetit ne tere trupin.
Nje shenim i rendesishem:
Kemikalet qe i permban marihuana ne organizem absorbohen nga disa organe dhe zorre , ku zberthehen ne perzierje te kemikaleve te quajtura "metabolike".Kete perzierje qarkullojne neper trup me se paku nje jave pasi qe eshte konsumuar marihuana.Mund te kaloje kohe me e gjate se nje muaj qe keto perzierje te eliminohen teresisht nga organizmi.
Marihuana ndikon ne tru duke i ngaterruar me aktivitetet e rendesishme te tij.
Ndikimi i marihuanes ne mushkeri:nese marihuana merret me ane te duhanit nje kohe te gjate, ajo mund te shkaktoje kancer ne mushkeri.
Ndikimi ne zemer:marihuana shkakton rritje te perkohshme te rrahjeve te zemres,te ngjashme me ato te krijuara nga stresi.Kjo mund te jete vecanerisht e demshme per personat me probleme te qarkullimit te gjakut,tension te larte dhe probleme te tjera.
Marihuana gjithashtu ndikon ne sistemin e imunitetit duke e ulur aftesine e organizmit per t'i luftuar bakteret dhe viruset.
Ndikimet ne sistemin e shumimit.Marihuana mund te shkaktoje ndryshime dhe cregullime ne organet per shumim dhe te vije ne pyetje aftesia e tyre per shumim.
Disa grupe te rrezikut te larte:
Pervec atyre me probleme te zemres dhe qarkullimit edhe keta njerez kur perdorin marihuane ekspozohen ne rrezik tjeter serioz.
Adoleshentet:jane ne kohe te zhvillimit fizik ,mental,emocional dhe seksual.Perdorimi i marihuanes nga ana e ketyre d.t.th katastrofe,duke pasur parasysh, me ndikimin e marihuanes ne aftesine e te mesuarit qe eshte mese e nevojshme per keta persona.
Nenat me barre.Disa analiza tregojne se marihuana mund te shkaktoje defekte ne frymemarrje te foshnjes.
Nenat me barre asnjehere nuk duhet te perdorin marihuane.
Nenat qe japin gji:gjithashtu nuk duhet te perdorin marihuane sepse qumeshti mund te infektohet.
Efektet emocionale te perdorimit te marihuanes.
Rreziqet prej perdorimit te marihuanes nuk jane te kufizuara vetem ne shendet dhe siguri,por edhe mireqenja emocionale mund te jete ne pyetje.
Ne probleme mund te numerohen :
Probleme psikologjike perdorimi i marihuanes i ben gjerat edhe me keq per ata te cilet kane frika personale ose vuajtje prej depresioneve.
Gjendje e rende sociale:disa adoleshente qe kane pergjegjesi te madhe , duke menduar se do te ikin prej saj mund te bien ne gracka me te renda .
Problemet personale :ndryshimet personale ,jane verejtur ne disa njerez qe perdorin marihuane.
Keto me se shpeshti numerojne humbje te energjise dhe shpresen per pune dhe mesim.
Perdorimi i marihuanes nuk do te zgjidh asnje problem ,por ne fakt , ajo gjithnje krijon probleme te cilat nuk kane ekzistuar me pare.
A munden njerezit te cilet perdorin marihuanen te behen te varur prej saj?
Perdorimi i rregullt i marihuanes mund te shkaktoje varesi psikologjike :kjo d.t.th. se personi e konsumon drogen per shkak te efekteve te saj .
Tolerance(ose durim),kjo d.t.th. se nje person duhet te konsumoje teper e me teper marihuane qe te perjetoje "boten tjeter imagjinare" te cilen nje here e ka perjetuar me ane te dozave me te vogla .
Perdorimi i marihuanes ne moshe te re mund te dergoje deri te perdorimi me i rende i marihuanes dhe eksperimentimeve me droga me te renda.
Marihuana dhe ligji:
Marihuana eshte ILEGALE .
Posedimi i marihuanes mund te rezultoje me burg dhe denim.
Denimet jane me te rrepta,per ate te cilet zihen disa here , ata te cilet posedojne sasira me te medha dhe per ata te cilet zihen duke shitur marihuane.
Disa pyetje dhe pergjigje.
Si t’i them jo marihuanes?
Ka vetem nje arsye te mire qe te refuzohet marihuana dhe drogat tjera .
Duke ditur faktet per marihuanen mund te na ndihmoje te mos e ndjekim turmen e narkomaneve.
Sa eshte e rrezikshme perzierja e marihuanes me drogat tjera?
Ka shume qe nuk dijme per efektet e kombinimit te marihuanes me drogat tjera .
Prej asaj qe e dijme eshte e qarte se perdorimi i marihuanes me drogat tjera (duke perfshire alkoolin) d.t. th. rrezik serioz
Pra marihuana eshte e rrezikshme per shendetin tuaj , ajo mund te shkaktoje:
-probleme fizike
-crregullime emocionale
-preformance te dobet shkollore dhe pune
-probleme me ligjin
MBANI MEND:eshte rrezik te perdoret marihuana e cila edhepse eshte droge e lehte perseri konsumimi i saj mund te sjelle deri te crregullimi i sistemit nervor,organizmit dhe vdekjen e njeriut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Enkelejda

avatar

Numri i postimeve : 333
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   18th October 2008, 7:49 pm

Si dallohen femijet qe kane hyre ne rrugen e droges ?

- Prinderit duhet te kene medoemos njohuri , te pakten fillestare , per drogat , efektet e tyre dhe menyrat e perdorimit . Prindi duhet ta ndjek femijen ne procesin e rritjes sikrse mjeku i kujdesshem qe e ndjek grafikun e ecurise se pacientit te tij . Eshte e domosdoshme qe prindi te njohe fazat e rritjes dhe vecurite moshore , sidomos tiparet e adoleshences , per te dalluar nje sjellje adoleshenti nga nje sjellje nen efektin e droges . Nese ne grafikun e rritjes se femijes verehet pika keputje , pra ndryshime te shpejta , te menjehershme e te thella , duhet kerkuar shkakun . Pergjithsisht perdorimi i droges ben qe te ndryshojne raportet e perdoruesit me familjen , shkollen e shoqerine .
-Ne shumicen e rasteve nuk eshte veshtire qe prindi te kuptoje nese femija i tij merr droge . Ai mund te kuptoje qe femiju i tij merr marihuane per shembull : nese ne shtepi gjene letra cigaresh , letra alumini , kartone te vegjel te prere ,filtra , vrima te djegurash ne divan apo ne qarshaf , cakmak me flake ne maksimum etj. Nese djali apo vajza duket shpesh i perhumbur , me sy te zbehur etj. Duhet ditur se eshte koha te dyshohet seriozisht .
- Marre ne teresi , perdorimi i droges ben qe te ndryshoje , drejt perkeqesimit , qendrimi i perdorimit te saj ndaj mesimit , punes , shoqerise , familjes etj. Te gjitha keto nuk mund te mos reflektohen . Nuk mund te mos bie ne sy , sidomos te prinderve , sado te painformuar te jen ata . Droga me angazhimin , peripecite dhe presionin qe ushton ndaj perdoruesit , e detyron femijun apo te riun qe te genjeje siq e shtyn ate edhe te gjeje rruge per sigurimin e parave , madje edhe te vjedh . Nje vajze krenare qe e ka mbajte veten , veshtire te mbetet e till edhe pasi ka filluar te perdore droge . Ky deformim i personalitetit , leshimi i vetvetes , mungesa e sinqeritetit , vjedhja e te tjera vese qe mbjell droga , gjithashtu duhet verehen nga prinderit . Nje nder tiparet e sjelljes se nje te riu qe ka shkuar ne rrugen e droges , eshte largimi gradual nga familja dhe dedikimi gjithnje e me i madh ndaj grupeve qe formojne perdoruesit e droges .


Si mund te sherohet nje i droguar ?

Kusht i domosdoshem per sherim eshte qe te droguarit , sikunder alkoholistet , te arrijne te zotrojne intelegjencen e tyre dhe te pushojne se menduari per to , Sigurisht eshte e veshtire te clirohesh nga nje zakon qe te ka mbajtur skllav me muaj apo me vite . Por individi i vendosur per te fituar integritetin e personalitetit te vet si dhe dominimin e vullnetit , duke perfituar nga nje moment qetesie dhe ekuilibri , duhet te fiksoje ne vetvete qellimin per te mos rene , qofte edhe perkohesisht , ne veset e zakonet e tij . Pra duhet vendosur per nje periudhe abstenimi , per te mos marr drog per tri dite , kater dite , nje jave … .Ai qe mendon seriozisht te shpetoj veten e tij nga droga duhet te riperterije shpesh qellimin e formuluar , duke kerkuar te bind vetveten se ai mundet , madje pa perpjekje te jashtzakonshme , te dominoje deshira e vet per te perdorur droge . Pra te sundoje plotesisht vullnetin e vet . Ne fillim le ta konsideroje kete si nje eksperiment . Me pas , i inkujaruar nga suksesi i perpjekjes se pare , do te rifiroj shume vullnetin e cfilitur nga droga dhe duke ripertrire energjine , do te zgjase eksperimentin .
- Ky proces shkon zinxhir : zgjatet abstenimi , rifitohet besimi , forcohet vullneti . Keto krijojne terenin qe te kalohet ne nje faze me me shume besim , me shume vullnet , me shume kohe pa droge . Keto krijojne premisa te nje faze te re , te trete , te katert .... . Keshtu do te ecet ne menyre te shkallezuar . Cdo interval kohe pa droge , me sakt cdo zvoglim te ritmit te zakonshem te drogimit , duhet vlersuar si nje sukses . Rendesi ka te rifitohet besimi e te ecet ne menyre te shkallzuar , gjithnje ne zbritje , drejt zeros . Nese provon , do te shohesh ngadal , por ne menyre progresive , do te arrish dominimin mbi vetveten , domethene mbi drogen qe ben presion .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Enkelejda

avatar

Numri i postimeve : 333
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   18th October 2008, 7:49 pm

DROGA ESHT SHKATRIIMI I JETES QE TE QON NE RRUGEN E VDKEJES
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
CuN_TiRoNe
Moderator
Moderator
avatar

Male Numri i postimeve : 1544
Location : juventin
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   18th October 2008, 9:09 pm

Enkelejda shkruajti:
DROGA ESHT SHKATRIIMI I JETES QE TE QON NE RRUGEN E VDKEJES
shum dakort me ty respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Stica
LLastica
LLastica
avatar

Female Numri i postimeve : 1179
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   18th October 2008, 11:58 pm

jo jo mos ta lejojn

ka disa qe sdo arrijn ta marrin megjithse e duan se sdo mund ta gjejn dot
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   25th October 2008, 7:15 am

albania

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
droga
VizitorMesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   20th December 2009, 1:12 pm

ndashta per pirsit duhet te jete dakort qe droga mund te pihet ne lokale .per ato qe nuk e pine as nuk ja ndjen fare per drogen.[img][/img]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bota E D
VizitorMesazhTitulli: Një Rrugë Pa Kthim   15th April 2010, 10:28 pm

[b][i]Droga Njihet Nga Kohet E Lashta.Ka Shkrime Se Popoujt E Lashtë te Amerikes Jugore.Shumë Të Rinjë Mashtrohen Ta perdorin Drogen Nga Shokët qoftë Nga Kurreshtja qoftë Nga Frika .Egzistojn Disa Lloje Te Drogave si:Hashashi,Mariuhana,Kokaina,LSD.Heroina Etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
DROGA, DEGRADIMI I SE ARDHMES
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Pyetje & Sondazhe-
Kërce tek: