ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjoksi i ngritur ne art

Shko poshtë 
AutoriMesazh
UNKNOWN
H2O
H2O
avatar

Male Numri i postimeve : 750
Location : Tokesor
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: Gjoksi i ngritur ne art   4th October 2008, 7:14 am

Gjoksi i ngritur ne art


"Ne art gjinjte e bollshme dhe te vogla jane te alternuara, te parat dominojne klasen borgjeze, te dytat vjen nga shtresat revolucionare". Philippe Daverio kritik eshte i sigurte Twiggy i takon "post '78-es", si shumica e boom-eve. Duke zbritur ne shekuj Daverio perkufizon historine e gjoksit ne nente etapa.

Toplessi i pare. Nen shtysen e humanizmit, ne vitet '400 ka liri seksuale: i takon Carpaccios toplessi i pare ne telajo. Gjoksi? Teper i vogel.

Nga krenaria te paragjykimi. Gjate Rilindjes gjoksi eshte mbizoterues [Michelangelo]. Reforma pastaj e beri te padukshem.

Begatia baroke. Kush i mbijeton luftes se Tridhjete vjeteve [1618-1648] eshte i pasur dhe i shendoshe. Gjoksi barok i Rubensit eshte prova se ne ato vite nuk vdes nga uria.

Dekolte libertine. Shtateqinta franceze lancon trupat: gjoksi i pacipe ngrihet si pika e jetes. Liria seksuale regjistrohet nga piktoret Watteau dhe Fragonard.

Revolucioni dhe restaurimi. Shekulli i ri sheh nje klase te rinjsh te gatshem per pushtet. Ne art zhvillohet: te David dhe Canova gjoksi eshte i lire dhe me proporcione te rregullta.

Modernizimi. Paul Poiret, rrobaqepes francez, ne fillim te '900-es hedh poshte korsete dobesuese. Ben perpara nje klase e pasur qe zbulon sportet. Gjoksi i lire eshte i vogel sipas Aubrey Beardsley.

Pin-up. Ne periudhen e pas luftes gjinjte e yndyrshem jane reaksion ndaj varferise. Si ne vizatimet e famshme te Alberto Vargas [Playboy].

Twiggy dhe estetike minimaliste. Ne vitet '70 modelja angleze, me gjoksin e vogel, kthehet ne ikone te vajzave te cilat djegin ne shesh sutjenat.

Fund mijevjecari. Njezetevjecari i fundit e sheh te triumfoje gjoksin: frymezuar nga shpikja e "push-up"-it, dhe nga krirugjia. Me nje dyshim: te jene vertete ne mode gjinjte e medhenj, si ne epokat e varferise. Te jete gjoksi valle ai qe tregon se jemi kinse te pasur?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Gjoksi i ngritur ne art
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Art dhe kultur :: Moda & Estetika-
Kërce tek: