ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Honeymoon", filmi që do bashkojë shqiptarët me serbët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
avatar

Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: Honeymoon", filmi që do bashkojë shqiptarët me serbët   26th March 2009, 5:34 am

Regjisori serb Goran Paskaljevic ka nisur produksionin e një filmi “Honeymoon”, i cili është bashkëpunimi i parë shqiptaro- serb në fushën e kinematografisë. Agjencia e Tragjikomedia moderne është shkruar nga Paskaljevic dhe shkrimtari I ri shqiptar Genc Përmeti. Filmi do të realizojë skenat e tij në Vojvodinë, Shqipëri dhe Itali.
Paskaljevic, i cili në karrierën e tij deri tani numëron 14 filma, thotë se “Honeymoon” është sfida më e madhe. “Dua që ky film të portretizojë mentalitetin ballkanik dhe karakterin e ballkanasit, i cili është shumë i ndryshëm nga ai europian.”- Thotë Paskaljevic për agjencinë e lajmeve maqedonase Mina.
Personazhi kryesor në këtë film do të luhet nga një aktore e re serbe nga Novi Sad, Jelena Tarkulja. Aktorë të tjerë janë Xhankarlo Xhanini, Lazar Ristovski, Petar Bozovic, Mira Banjac dhe aktorë të tjerë shqiptarë dhe italianë.

Filmi flet për dy cifte të cilët vendosin të largohen nga shteti i tyre (Serbi dhe Shqipëri) dhe të shkojnë drjt Europës Perëndimore. Cifti shqiptar do të hasë vështirësi në portin e Barit, ndërsa ai serb do të ketë peripecitë në aeroportin e Berlinit. Të dy ciftet do të jenë të trishtuar nga mënyra se si i trajtojnë si “të padëshiruar” në Europën Perëndimore.


Burimi: Gazeta Shqiptare/BalkanWeb

_________________
MyHotComments.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kasata.forum777.com
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: Honeymoon", filmi që do bashkojë shqiptarët me serbët   12th May 2009, 7:07 am

albania

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Honeymoon", filmi që do bashkojë shqiptarët me serbët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Art dhe kultur :: Kinematografia-
Kërce tek: