ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 HONDA ZHVILLON INTELIGJENCEN E ROBOTIT ASIMO

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: HONDA ZHVILLON INTELIGJENCEN E ROBOTIT ASIMO   4th December 2008, 7:15 am

Honda ka zhvilluar një teknologji inteligjence që e lejon robotin më të zhvilluar në botë, ASIMO të bëjë lëvizje të ngadalta dhe të shpejta; të dallojë ecjen para nga ajo mbrapa; të zgjedhi rrugën e duhur në një supermarket; të shtyjë një karrocë; të vendosë kartën e kreditit në bankomat etj.

Po ashtu një funksion tjetër i ri bën që ASIMO të rimbushë automatikisht baterinë e tij kur ajo bie në nivele të ulëta. ASIMOT mund të punojnë edhe në bashkëveprim me njëri –tjetrin për të arritur qëllimin e caktuar. P.sh nëse në një restorant një ASIMO karikohet, tjetri zëvendëson vendin e tij.

ASIMO mund të punojnë sëbashku, duke ndarë mes tyre informacionin.
Funksioni tjetër është drejtimi i njerëzve. ASIMO identifikon njerëzit që vijnë nëpërmjet një kamere, llogarit lëvizjet dhe zgjedh rrugën nga ata duhet të kalojnë në mënyrë që të mos bllokohet lëvizja e të tjerëve. Kur nuk ka shumë hapësirë, ASIMO bën një hap mbrapa për të liruar vendin dhe për të ribërë llogaritjet nga një distancë tjetër.

Honda po punon të kthejë robotin ASIMO në një humanoid, i cili mund të ndihmojë njerëzit në punët e përditshme.

Burimi: www.shekulli.com.al

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
HONDA ZHVILLON INTELIGJENCEN E ROBOTIT ASIMO
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Shkenca :: Teknologji-
Kërce tek: