ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KURIOZITETE RRETH VEZES

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: KURIOZITETE RRETH VEZES   4th December 2008, 7:14 am

Clemanseau, burri me i forte i Frances dhe Tigri i luftes se Pergjithshme, hante 8 veze ne mengjes dhe 5 veze ne mbremje.
Eskymo, nje komb qe jeton ne veri te Europes ne mes te bores e te akullit, pervec peshkut ushqehen dhe me mjaft veze me te cilat plotesojne shume mire nevojat ushqimore te trupit.
Persianet kishin nje ritual te perhershem qe konsiston ne kembimin e vezeve si shenje e fillimit te pranveres. Arsyeja e ketij rituali qendron ne besimin se veza eshte embrioni i jetes. (rikthimi i botes ne jete pas nderprerjes letargjike gjate dimrit). E njejta gje sot perdoret gjate pashkeve kristiane te cilat jo rastesisht jane ne pranvere pasi japin kuptimin thelle te rikthimit ne jete. (perplasja e vezeve te lyera)
Ne bote veza konsiderohet si ushqimi qe ka furnizuar per shekuj me radhe proteinen me te mire me origjine shtazore dhe si ushqimin qe ka shpetuar popuj te tere nga rreziku i te mosushqyerit ose te ushqyerit te keq.
Qyteterimet antike, egjiptianet, persianet, greket e romaket, e kane kuptuar mjaft mire se veza e pules eshte burim energjie dhe vlerash te paperseritshme ushqimore.
Ne Egjypt veza konsiderohej nje privilegj dhe monopol i faraoneve, sacerdoteve dhe shtresave te larta te shoqerise.
Ne Romen Antike veza gjendej vetem ne tavolinat me te rendesishme dhe ruhej vetem per miqte me te rendesishem.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Stica
LLastica
LLastica
avatar

Female Numri i postimeve : 1179
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE RRETH VEZES   7th December 2008, 3:50 am

MISTERIOZJA shkruajti:

Ne Romen Antike veza gjendej vetem ne tavolinat me te rendesishme dhe ruhej vetem per miqte me te rendesishem.


A i lumt vezes qesh me te madhe

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE RRETH VEZES   7th December 2008, 5:16 am

qesh me te madhe veza forc e madhe qesh me te madhe

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE RRETH VEZES   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
KURIOZITETE RRETH VEZES
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Kurjozitete-
Kërce tek: