ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KOMPJUTRI ME I FUQISHEM NE BOTE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: KOMPJUTRI ME I FUQISHEM NE BOTE   4th December 2008, 7:09 am

Eshte parashikuar viti 2012 per debutimi i tij, por karakteristikat teknike te ketij super-kompjuteri bëjnë që ekspertet e informatikes ne te gjithë boten te enderrojne. Shoqeria japoneze “Riken” po punon për ate që do te jetë pa pik dyshimi , kompjuteri me i shpejt dhe me i fuqishem i historise. Emri i tij nuk eshte bere ende i ditur, por nga sa është deklaruar deri tani, do te jetë ne gjendje te llogaris 10 Petaflop ne sekonde, që do te thote 10 milion trilion llogaritje ne sekondë (10.000.000.000.000.000.000.000.000 llogaritje ne një sekonde).
Ky super-kompjuter do te jetë i fuqishem 73 herë me i shpejt se “Blue Gene/L” , super-kompjuteri i IBM që sot udheheq klasifikimin e 500 super-kompjuterave me te fuqishem dhe me te shpejtet ne bote. Sipas zerave, rekord, nuk do te jene vetëm karakteristikat për te ndertuar këtë super-kompjuter, kesaj shoqerie do ti duhet te shpenzojne vleren prej 100 miliard Yen, ekuivalenti i rreth 74 milion Euro-ve.
Perdorimi
Superkompjuteri do te perdoret për te simuluar eksperimente shkencore te cdo tipi por edhe për te bere teste farmakollogjike për prodhimin e medikamenteve te reja , për te simuluar evenimente komplekse kozmik, si psh. formimi i galaktikave etj.

Njesia matese e 1 petabyte!
1000 - kilo
1000000 - mega
1000000000 - giga
1000000000000 - tera
1000000000000000 - peta

Burimi: BalkanWeb

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
KOMPJUTRI ME I FUQISHEM NE BOTE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Shkenca :: Interneti & Informatika &Dawnloads-
Kërce tek: