ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 NJERIU KOMPJUTER

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: NJERIU KOMPJUTER   4th December 2008, 6:45 am

Quhet Shakuntala Devi, jeton ne New Delhi dhe arrin te kryeje me mend shumezimin e dy numrave me 23 shifra ne 28 sekonda. Me kete dhunti qe e ka zbuluar ne moshen tre vjecare, Devi ka habitur shume njerez ne mbare boten. Fama e tij nisi kur ishte gjashte vjec. Ne kete moshe ai llogariti rrenjen kubike te nje numri me 15 shifra ne pak sekonda, duke u bere keshtu nje fenomen nderkombetar. Tani eshte 67 vjec, ka shetitur boten dhe ka njohur shume njerez te famshem. “Do te hap nje qender matematike ne Bangalore, e cila do te jete nje qender nderkombetare matematike. Njerez nga e gjithe bota do te vijne per te marre pjese ne seminare te ndryshme”, thote Devi duke folur per planet e tij per te ardhmen ne te cilat perfshihet edhe xhirimi i nje filmi. Pyetjes se cila ka qene llogaria me e veshtire qe ka bere, Devi i pergjigjet: “Ka ndodhur ne Universitetin e Dallasit. Kam llogaritur rrenjen e 23-te te nje numri me 230 shifra. Ai ka qene problemi me i veshtire”.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
NJERIU KOMPJUTER
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Kurjozitete-
Kërce tek: