ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet nje specie e shijshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
UNKNOWN
H2O
H2O
avatar

Male Numri i postimeve : 750
Location : Tokesor
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: Zbulohet nje specie e shijshme   6th November 2008, 7:04 am

Manaus, Brazil- Nje ekip nderkombetar shkencetaresh qe po kryejne studime ne pellgun e Amazones, lajmeruan javen e kaluar zbulimin e nje specieje te panjohur primatesh, qe jeton ne nje xhungel rreth 500 km larg qytetit Manaus. Specia e re Ateles Saporis, sipas studiuesit gjerman Zherom Keller, perben nje gjetje te mrekullueshme ne biologji dhe ka nje shije te pabesueshme. "Ne qe e provuam, nuk i besonim vetes: Bifteku i Ateles ishte hata e madhe!", tha Keller i surprizuar.

Krijesa e shijshme ngjan me nje mace te madhe, por si anetare e familjes Ateles, ajo afrohet me shume me majmunet. Ne moshe te rritur, ajo peshon rreth 20 kg dhe nese piqet mesatarisht ne zgare me zjarr te avashte, shkon shume me salce soje dhe vere te kuqe.

Nga ana e saj, biologia Zhanete Branski, kryearkivistja e grupit shkencor, u tregoi gazetareve disa pamje te majmunit te ri nga jetesa ne peme, si dhe u ofroi atyre disa bifteke qe shoqerohen me patate te furres. "Pas nje studimi te kujdesshem, gjetem se Ateles Saporis eshte nje specie shume e izoluar, qe gjendet vetem ne maje te pemeve te Amazones. Kjo kafshe e mahnitshme nuk ka konkurrence dhe as hierarki brenda kopese. Ata ushqehen bashkarisht dhe shumicen e dites e kalojne duke dremitur. Kjo shpjegon pse mishi i tyre eshte i bute dhe te shkrin ne goje". "E zier apo e pjekur, kjo specie eshte zbulimi me i shijshem i shekullit te 21-te", shtoi Branski. Ajo theksoi se kerkimet dhe studimet do te zgjasin edhe per dy muaj, pastaj shkencetaret do botojne gjetjet e tyre ne dy media prestigjioze, "Gazeta nderkombetare e primatologjise" dhe revista "Bon Appetit".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: Zbulohet nje specie e shijshme   7th November 2008, 5:35 am

QENKA PER TU PROVUAR DHE MISHI KESAJ SPECJEJE lepirese

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Zbulohet nje specie e shijshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Kurjozitete-
Kërce tek: