ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
avatar

Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *   18th October 2008, 12:49 am

Do mundohem qe nje pjes te kesaj ta perkthej ne shqip ...


Albania is bizarre. There is no other way to describe it. As soon as you cross into this country, you are in a different world. Sure the buildings and the people look the same, but it has a different feeling. It seems like Mexico, at least the movie version of Mexico, in the way people aren't really doing anything. There are people everywhere, not doing anything, and they are all driving Mercedes. All the men are wearing dress pants with their sport coats that don't fit at all. But they all seemed dress for the occassion. There are no major roads, but on the raods that everyone takes there are constant horse drawn carriages or person drawn carriages. Generally the roads are the asphalt between the pot holes. It was just unlike any of the other countries we went to. Even as bombed out as Belgrade was, it was so much more modern than Albania. Well on to the story of our time there.

Spo e perkthej fjal per fjal se esht gjith ajo histori ...PO them me te rendesishmet .
Shqiperia esht e frikshme .Nuk kam menyr tjeter se si ta pershkruaj.Sapo futesh ne kte shtet , je ne nje bot tjeter .Natyrisht qe pallatet dhe njerzit jan njelloj por ndjen dicka ndryshe.Duket si Mexika ,afersisht si tek filmi Versioni i mexikes ,aty ku njerzit nuk bejne asgje .Ka njeres kudo ,qe nuk bejn asgje,dhe ngasin makina Mercedez.Te gjith burrat jan te veshur me pantallona te mira dhe bluzat sportive qe i kan te ngushta mezi ju bejne .Por te gjith duken sikur do shkojn diku (te veshur shum mir).
Nuk ka rruge te medhaja ,por aty diku mund te shohesh dhe kuaj ne mes te rruges (se kam perkthy fjal per fjal ).Zakonisht rruget jan te asfaltuara dhe me gropa ndermjet .Nuk ishte si shtetet e tjera qe kam vizituar.Edhe Beogradi esht me modern se Shqiperia .

_________________
MyHotComments.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kasata.forum777.com
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
avatar

Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: Re: *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *   18th October 2008, 1:08 am

We made it through Montenegrin customs and then through Albania's as well. Albania charges a 10 euro fee to get in. As soon as we showed up with our big packs, all the cabbies eyes flashed with dollar signs. One particularly ambitious cabbie skadaddled his tubby stomach down the hill customs and had the border guard deliver us a message that he was willing to drive us to the closest big town. Now we weren't to be pursuaded and brushed by him looking for the so-called minibuses that were supposed to be at the border. Basically all these minibuses are entail men driving their big vans around the country to agreed to destinations. We found the perfect man and all of us piled into his van to drive down to Skodor (spelling changes of towns are common).
Perkthimi
Ne arritem deri ne Mal te Zi dhe me pas ne Shqiperi. Ne Shqiperi duhet te paguje 10 euro qe te futeshe . Sa u na paneqe kishim canta te medha te gjith syt u drejtun tek ne me nje flash $Dollari.Dikush na tha se do te na conte ne qytetin me te afert. RRugen e ben me fugon .Po shkonim ne shkoder

_________________
MyHotComments.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kasata.forum777.com
Stica
LLastica
LLastica
avatar

Female Numri i postimeve : 1179
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *   18th October 2008, 11:54 pm

we gonna help u gjynaf
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
limona
Vip ne Kasata
Vip ne Kasata
avatar

Female Numri i postimeve : 388
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *   21st October 2008, 7:19 am

sa deshperuse qaj ,,,,,nuk dua te degjoj nje pershtypje te tille per Shqiperine,,,,sa eshte e realte nuk dua tja dij,po thjesht nuk ma ben zemra ta pranoj nje fakt te tille albania
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
avatar

Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: Re: *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *   21st October 2008, 2:30 pm

historia ska mbaru po pertoj ta perkthej lepirese

_________________
MyHotComments.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kasata.forum777.com
Stica
LLastica
LLastica
avatar

Female Numri i postimeve : 1179
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *   21st October 2008, 6:01 pm

jepi te gjithve nga 1pjese ta perkthejn mi

detyr shpie qesh me te madhe

mu jo eeee gjynaf
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *   21st October 2008, 6:43 pm

:hehe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *   22nd October 2008, 3:38 am

Stica shkruajti:
jepi te gjithve nga 1pjese ta perkthejn mi

detyr shpie qesh me te madhe

mu jo eeee gjynaf

hajde shtiem tek a cift
stice mbaje se te ra rradha ty akullore qesh me te madhe

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
avatar

Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: Re: *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *   24th November 2008, 10:09 pm

qesh me te madhe ju raft pika juve qesh me te madhe un e kisha harru fare kte temen ...leqe pjesen tjeter se gjej fare ... lepirese

_________________
MyHotComments.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kasata.forum777.com
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *   28th November 2008, 11:13 pm

qesh me te madhe qesh me te madhe

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
un-reNumri i postimeve : 1
Registration date : 19/03/2009

MesazhTitulli: Re: *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *   19th March 2009, 8:30 pm

pokjo tema nuk esht e mbyllur
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: *Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
*Ja se si e pershkruan nje i huaj Shqiperine *
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Stafi i forumit :: Koshi-
Kërce tek: