ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A e dini se..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
avatar

Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: A e dini se..   14th October 2008, 12:38 am

Ne Filand,nje pronar i nje ferme tani ka nje makine,e cila perdor si karburant gazin qe nxjerin plerat ne dkompozin e siper. Makina punon me biogaz,i cili prodhohet nga plerat se seleksionohe dhe ngjeshen ne nje reaktor biogazi,qe gjendet ne fermen e pronarit te makines".Duke qene se digjet pa krijuar ndotje fare ,biogazi eshte karburanti me i mire qe perdore makina sot,dhe meqe prodhohet gjate riciklimit te plehravenuk eshte i demshem per mjedisin.Ne fakt nje nga nenproduktet e biogazit eshte plehut buqesor,mjaft i dobishemMakinat tashme qe jane prodhuar per te perdorur gazin natyror,te cilat jane dy milion me mbare boten,mund te punojne me biogaz.Ne Suedi shume autobuse urbane furnizohen me biogaz,dhe disa pika karburanti pervec karburanteve te tjeratashme shesin biogaz.
Ne artikull permendet dhe nje dobi e fundit "Biogazi eshte shume here me i lire se benzina ose nafta.Ne budrumin e nje muzeu ne Vjene eshte zbuluar nje cope papirusi formula me e vjeter e njohur ne bote per pasten e dhembeve ,e perdorur me se 1.500vjet para se marka colgate te nxirte ne treg pasten e pare te dhembeve ne vitin 1873"."Kjo formule e shkruajtur me boje te zeze te zbehte,te bere prej bloze dhe gome arabike te perzjere me uje,eshte shkruar nga nje kopjues i lashte egjiptian.Aty ai pershkruan me kujdes ate qe e quan 'pluhur per dhembe te bardhe dhe te persosur'.Kur przihet me peshtymen ne goje ,kjo perzjerje formon nje paste per dhembe te paster.Ky dokument i shekullit te katert te heres sone radhit perberesit,qe jane kripe guri ,mender,lulet e thate te bimes se shpatores dhe kokra piperi te zi,te shtypura e te perziera bashke.Ky zbulim beri buje ne nje kongres dentarte mbajtur ne Vjene."Asnje profesionistne fushen dentare se kishte menduar qe ekzistonte nje formule kaq e lashte dhe kaq e perparuar per paste dhembesh".tha dr Hajnc Njuman,i cili kur e provoi kete paste ndjeu gojen te fresket e te paster. "Vetem kohet e fundit dentistet kane zbuluar vetite e mira te bimes se shpatores ,e cila ka dale e efekteshme ne luften kunder semundjeve te mishrave te dhembeve dhe tani eshte futur ne treg

_________________
MyHotComments.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kasata.forum777.com
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: A e dini se..   15th October 2008, 3:20 am

epo ca spo degjojme :shtyp:

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
A e dini se..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Kurjozitete-
Kërce tek: