ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ballokume Elbasani

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
avatar

Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: Ballokume Elbasani   11th October 2008, 10:47 pm

Gatimi : Ballokume
Perberesit :1 kg sheqer, 0.5 kg tëlyn (gjalp), 1 kg miell misri i situr, një dorë miell gruri, 8 kokrra vezë, 1 filxhan qumësht; një enë e madhe bakri e pakallajisur ose përndryshe prej qelqi.
Pergatitja : Gatimi
Tretet gjalpi dhe pastaj rrihet me sheqerin deri sa të bëhet një masë e bardhë. E mira është që rrahja e masës të bëhet me dorë, sepse fundi i rrahjes ndjehet kur të duket se preken fije me dorën që po përzien masën. Ndërsa vezët përzihen shtohet dalëngadalë sheqeri i bere pluhur. Rrahja derisa te behet nje mase e vetme.
Pastaj hidhet mielli dalëngadalë duke vazhduar përzjerjen. Kujdes në hedhjen e miellit, sepse mielli i tepërt i bën të forta ballakumet pas pjekjes. Prandaj, pasi është harxhuar sasia e paracaktuar e miellit, brumi lihet rreth 15 minuta në qetësi pavarësisht se ai mund të duket i qullët. Kjo kohë mjafton që grimcat e miellit të thithin lagështirën e brumit të qullët. Pas kësaj brumit mund t’i shtohet edhe një dorë miell nëse është e nevojshme kur ai mbetet si i qullët.
Kështu me këtë brumë ballakumet nuk do mund të shtrihen gjatë pjekjes.
Ne kete shkrim eshte shkruar qe ballakumet duan qumesht. Ne receten tipike elbasanese qumshti nuk eshte i nevojshem
Pjekja
Pudroset tepsija me miell dhe mbi të vendoset topat e brumit me madhësinë e grushtit të dorës. Pastaj futet tepsija në pjekje për rreth 40 minuta në 170°C deri sa të formojë pak kore (jo të skuqet). Nxirret tepsija dhe lihet të ftohet me qëllim që ballakumet të shkëputen lehtësisht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kasata.forum777.com
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   12th October 2008, 1:11 am

uaaaaaaaaaaaaaa edhe hajde thuaj qe sje elbasanllie puro ti
dreqe per dit vere me ke aty, du ballakume un lepirese

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
avatar

Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   12th October 2008, 7:04 am

ku di un ti bej mi ? po ti beri mami im mir hajde se di te kam shum xhan

_________________
MyHotComments.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kasata.forum777.com
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   19th October 2008, 5:16 am

I DU DHE PIK biirr

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
CuN_TiRoNe
Moderator
Moderator
avatar

Male Numri i postimeve : 1544
Location : juventin
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   19th October 2008, 5:14 pm

dreqja shkruajti:
ku di un ti bej mi ? po ti beri mami im mir hajde se di te kam shum xhan
si mi sdi ti besh ti na je dhe elbasanllie opa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   19th October 2008, 6:17 pm

po he pra he foli icik kesaj dajak

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
limona
Vip ne Kasata
Vip ne Kasata
avatar

Female Numri i postimeve : 388
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   22nd October 2008, 7:36 pm

kam degjuar shum per ballokumet e elbasanit,ne fakt se kam iden cshije kan,jan te embla apo te kripura?,,,,do kisha qejf ti provoja se di
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   22nd October 2008, 8:20 pm

PERDERISA ESHTE EMBELSIRE, TE MEBLA JAN lepirese
JANE EMBELSIRA ME E MIRE QE EKZISTON syckat

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
limona
Vip ne Kasata
Vip ne Kasata
avatar

Female Numri i postimeve : 388
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   24th October 2008, 4:36 am

qesh me te madhe qesh me te madhe nuk kisha lexuar perberjen,te embla qenkan,,,une kam degjuar dhe i kam pare ne tv per diten e veres,,,nga ana jone e festojm diten e veres po nuk i perdorim ballokumet prandaj se kisha iden cishin,,,,shpresoj ti provoj nje dite meqe thua se jan shum te shishme lepirese
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   24th October 2008, 9:09 pm

po erdhe ne el patjeter qe do i provosh albania

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Stica
LLastica
LLastica
avatar

Female Numri i postimeve : 1179
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   24th October 2008, 10:12 pm

un du sheqerpare lepirese

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   25th October 2008, 2:27 am

uaaaaaaaaaa ca mka kujtu kjo siper muaaaa

sa km pa ngrene ashtu

kush na e gjen cik receten e sheqerpares more?

po kompeka keni provuar? tani kompeka po haj akullore

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
limona
Vip ne Kasata
Vip ne Kasata
avatar

Female Numri i postimeve : 388
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   25th October 2008, 6:07 am

hmmmm sheqerpare,,,,,ne qytetin tim eshte specialitet sheqerparja,sa per receten sdi tet a them,mami e ben gjithmon une vetem e ha qesh me te madhe qesh me te madhe
cjan kompekat :?:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   25th October 2008, 7:27 am

KOMPEKAJA EHSTE EMBELSIRE QE BEHET ME NJE PETE SIPER DHE NJE POSHTE, DHE NE MES EHSTE BRUMI. BEHET ME SHERBET
lepirese

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ballokume Elbasani   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ballokume Elbasani
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Art dhe kultur :: Arti i Gatimit-
Kërce tek: