ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shton në peshë ai që fle pak

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
avatar

Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: Shton në peshë ai që fle pak   2nd October 2008, 5:57 pm

Dobësimi ka më pak rëndësi për atë që shëndoshet pak por shumë për atë që e merr peshën lehtë.
“Higjiena e gjumit” mund të ndihmojë shumë adoleshentët sot dhe në të ardhmen për një jetë më të shëndetshme.

Të flesh pak në fakt favorizon obezitetin por jo gjithmonë. Tek të rinjtë është thelbësore një gjumë brenda rregullave, pasi në të kundërt kjo do të thotë një rendiment më të ulët në shkollë, kujtesë më të dobët, probleme me ankthin në të ardhmen, depresion dhe predispozuar për të sëmurur më shpesh.

Një studiuese australiane, Tim Olds, që ka udhëhequr kërkimet për të parë lidhjet e gjumit dhe shendetit.

Ajo ka bërë një anlizë gjatë viteve 2001 - 2007, mbi rreth 4 mijë vajza dhe djem të moshës 9 deri në 18 vjece.

“Nga kërkimi del që një fëmijë duhet të flerë orët normale”, ka shpjeguar Olds, “ sepse mungesa e gjumit zgjon hormonet që shtojnë urinë dhe si pasojë kemi dhe shtimin në peshë”.

Studiuesit, rekomandojnë të mos evitohet gjumi, pasi mund të prishë regjimin e ditës dhe pak nga pak edhe të jetës. :gjum:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kasata.forum777.com
 
Shton në peshë ai që fle pak
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Shkenca :: Shendeti-
Kërce tek: