ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PERDORIMI I TEPERT I KRIPES DHE DEMET E SAJ

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: PERDORIMI I TEPERT I KRIPES DHE DEMET E SAJ   6th October 2008, 4:34 am

Shkenctaret Amerikan nga Universiteti Maryland pohojne se cdo vit mund te shpetohen 150.000 jete njerzish nese industria ushqimore do te zvogloje sasine e kripes e cila i shtohet ushqimit.
Kripa ka ndikim direkt ne tensionin e gjakut i cili eshte i lidhur me nje spekter te gjere semundjesh. Shume probleme shendetsore mund te parandalohen kur prodhuesit e ushqimeve ne 10 vitet e ardhshme ne prodhimet e tyre do te pergjysmojne perdorimin e kripes, pohojne keta shkenctare Amerikan.
Ata vlersojne se ne kete rast per 20% do te zvoglohet numri i te semureve nga tensioni i larte i gjakut, per 14% do te zvoglohet numri i vdekjeve nga sulmi ne zemer, kurse numri i pergjithshem i vdekjeve do te zvoglohet per 7%.
Edhe pse keta shkenctare japin sasine prej 2.4 gram ne dite, Amerikanet perdorin mesatarisht rreth 4 gram kripe ne dite.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MeLyMoRo

avatar

Female Numri i postimeve : 77
Registration date : 19/10/2008

MesazhTitulli: Re: PERDORIMI I TEPERT I KRIPES DHE DEMET E SAJ   22nd October 2008, 11:44 pm

une e ha jashtezakonisht shume kripen cdo gje e ha me shume kripe dhe tensionin e kam 10-6
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: PERDORIMI I TEPERT I KRIPES DHE DEMET E SAJ   23rd October 2008, 4:18 am

e paske cik tensionin e ulet, zakonisht normalja eshte 12 me 8, por varet dhe nga personi

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PERDORIMI I TEPERT I KRIPES DHE DEMET E SAJ   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PERDORIMI I TEPERT I KRIPES DHE DEMET E SAJ
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Shkenca :: Shendeti-
Kërce tek: